خوش آمدید
سطوح PVC را چگونه رنگ کنیم | شرکت ارغوان

پی وی سی (PVC) یکی از انواع پلیمرها و کوپلیمرها، یا به زبان ساده تر یک نوع پلاستیک است. این ماده کاربردهای بسیار متنوعی دارد، از جمله در ساخت لوله های پلیکا، قاب و پنجره سازی، ساخت اسباب بازی، کابینت سازی و حتی تولید پوشاک استفاده می شود. شاید به دلیل سطح بیرونی شفاف و لیزی که دارد، رنگ آمیزی و ترمیم ظاهر آن به نظر سخت یا غیرممکن برسد. اما در واقع، با کمک ابزار مناسب و آماده سازی درست، رنگ آمیزی و نقاشی PVC بسیار آسان است. در این مطلب آموزش می دهیم که سطوح PVC را چگونه رنک کنیم .

 

مواد پی وی سی ترکیباتی دارند که در برابر آب مقاومت می کنند و همین موضوع از چسبیدن رنگ و مواد دیگر به پی وی سی جلوگیری می‌کند. اما راه حل ساده تر از چیزی است که تصور کنید. با کمک سنباده و یک لایه آستری می توانید هر رنگی که دلخواه شماست روی مواد PVC اعمال کنید.

 

مواد و ابزار لازم برای نقاشی PVC

برای رنگ آمیزی پی وی سی، به سنباده نرم، یک شیشه استون (پاک کننده لاک ناخن)، دستمال پارچه ای تمیز، و اسپری رنگ نیاز دارید. انتخاب رنگ به سلیقه شماست، اما بهتر است اسپری رنگی را تهیه کنید که برای رنگ آمیزی مواد پلاستیکی فرمول بندی شده باشد. این نوع اسپری رنگ ها نیازی به اجرای پوشش آستری نیز ندارند. از رنگ های اکریلیک ساختمانی نیز می توانید استفاده کنید، اما اجرای رنگ روی پی وی سی با قلم مو کمی دردسرساز است، چون ممکن است رد قلمو روی سطح کار باقی بماند و ظاهر کار دلچسب نشود.

هنگام استفاده از اسپری رنگ حتما از وسایل ایمنی مثل ماسک و دستکش استفاده کنید.

 

 

آماده سازی محیط کار

استفاده از اسپری برای نقاشی نیاز به آماده سازی محیط کار دارد. در هر صورت، گرد اسپری تا حدی به اطراف پراکنده می شود و شما کنترل کامل روی نقطه ای که رنگ پاشیده می شود ندارید. بنابراین، اول از همه رنگ آمیزی با اسپری را در فضایی انجام دهید که تهویه هوای مناسبی داشته باشد. سطح زمین را با مشمای پلاستیکی، روزنامه باطله و یا کهنه پارچه بپوشانید. بهترین وسیله برای پوشاندن زمین و اطراف جایی که می خواهید کار رنگ آمیزی را انجام دهید پارچه کرباس است. کرباس رنگ را به خود جذب می کند و مانع پخش شدن آن می شود، ضمن اینکه سبک و ارزان است.

اگر سطحی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید در جای خود ثابت است و نمی توانید آن را به فضای بیرونی منتقل کنید، روی وسایل اطراف آن را بپوشانید تا گرد رنگ روی آن ها ننشیند. رنگ کردن مواد پی وی سی در فضای باز، علاوه بر اینکه از آلوده شدن وسایل و محیط اطراف جلوگیری می کند، به سریع تر خشک شدن رنگ نیز کمک می کند.

اگر قطعه PVC شما نیاز به برش دارد، قبل از سنباده زنی و آماده سازی برای اجرای رنگ، آن را برش بزنید.

 

آماده سازی سطح کار

آماده سازی و زیرسازی سطح پی وی سی اهمیت بسیار زیادی دارد. نتیجه نهایی کار شما تا حد زیادی بستگی به این مرحله دارد.

ابتدا سطح بیرونی پی وی سی را سنباده بزنید. سنباده های کاغذی و پارچه ای انعطاف پذیری خوبی دارند. با یک تکه سنباده نرم با درجه زبری ۲۲۰ تا ۶۰۰ کل سطح کار را سنباده بزنید. با کف دست روی سنباده فشار وارد کنید و کل سطح کار را به طور یکنواخت صاف کنید. از سنباده زدن بیش از حد پرهیز کنید چرا که می تواند عمر پی وی سی را کوتاه کند. فقط کافی است تا لیزی لایه رویی قطعه پی وی سی کم و براقیت آن تا حدی کدر شود. استفاده از ماشین های سنباده زنی برقی، مثل سندر، توصیه نمی شود چرا که ممکن است بیش از حد سطح پی وی سی را بتراشد.

 

بعد از سنباده زنی، یک تکه پارچه تمیز و خشک را با استون مرطوب کنید و سطح کار را خوب تمیز کنید. نیازی نیست زیاده روی کنید، فقط سطح کار را آماده پذیرش رنگ کنید. تمیز کردن قطعه پی وی سی بسیار مهم است. این کار قطعات و ریزه های سست را قبل از اجرای رنگ جدا می کند. در ضمن، استون باعث انبساط پلاستیک می شود و منافذ بسیار ریز آن را که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست باز می کند، در نتیجه قدرت گیرایی و چسبندگی رنگ افزایش می یابد. استفاده بیش از حد از استون می تواند باعث خوردگی پلاستیک و تضعیف ساختار آن شود.

 

 

اجرای رنگ با اسپری روی پی وی سی

بعد از تمیز کردن و خشک شدن سطح، نوبت به رنگ آمیزی PVC می رسد. به آهستگی و با افشانه های کوتاه و پشت سر هم لایه ای نازک روی پی وی سی بپاشید. این روش باعث می شود تا رنگ اسپری شره نکند. کل سطح را به صورت یکنواخت پوشش دهید. لایه های نازک زودتر خشک می شوند و جلوه ظریف تر و زیباتری پیدا می‌کنند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب می توانید چند لایه رنگ روی سطح پی وی سی اجرا کنید. حدود نیم ساعت صبر کنید تا لایه اول رنگ خشک شود و بعد مثل اجرای لایه اول، لایه های بعدی را اعمال کنید.

 

بعد از اجرای چند لایه رنگ و زمانی که پوشش رنگ به اندازه و فام دلخواه شما رسید، به قطعه پی وی سی زمان دهید تا خوب خشک شود. معمولا برای خشک شدن کامل و عمقی پی وی سی حداقل ۲۴ ساعت زمان لازم است. رنگ باید تا حدی خشک شود و روی کار محکم شود که در برابر حرارت، فشار و خراش مقاوم شود. اگر قطعه شما در کارهای سنگین و یا آلوده کاربرد دارد، شاید مجبور باشید ۲۰ الی ۳۰ روز برای خشک و محکم شدن رنگ صبر کنید. بعد از خشک شدن کامل رنگ می توانید از قطعه پی وی سی رنگ شده استفاده کنید.

 

اجرای رنگ با قلم مو روی پی وی سی

همان طور که قبل از این ذکر شد، رنگ کردن PVC با قلم مو کمی سخت تر از رنگ کردن با اسپری است. با این حال، ممکن است قطعه پی وی سی طوری باشد یا در جایی ثابت قرار گرفته باشد که امکان اسپری کردن ندارد.

در این مواقع، بعد از اجرای آماده سازی های لازم و تمیزکاری با استون و خشک شدن قطعه، یک لایه نازک آستری روی سطح اجرا کنید. پوشش آستری برای چسبیدن رنگ به سطوح لیز، مثل پی وی سی، ضروری و لازم است. اجرای تنها یک لایه آستری کفایت می کند.

آستری های سفید مات بهترین گزینه برای مواد PVC هستند، چرا که هر رنگی را به زیبایی و وضوح تمام جلوه می دهند.

 

 

 

بعد از خشک شدن آستری، لایه اول رنگ را با قلم مو اجرا کنید. از حرکات آرام و کوتاه قلم مو و به صورت رفت و برگشت استفاده کنید. کل سطح پی وی سی را به همین شکل پوشش دهید.

از قلم مویی با الیاف نرم و اندازه کوچک استفاده کنید. از رنگ هایی استفاده کنید که مثل پی وی سی خاصیت ضدآب داشته باشند، مثل رنگ های نیمه براق اکریلیک، لاتکس یا ساتنی.

همانند رنگ کردن با اسپری، در این روش هم می توانید چند لایه رنگ اجرا کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. لایه های رنگ را نازک اجرا کنید تا هم مانع شره کردن رنگ شود، هم سریع تر خشک شود و هم ظاهر زیباتری پیدا کند. برای اجرای هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. پس از اجرای لایه نهایی ۲۴ ساعت الی ۴۸ ساعت صبر کنید تا قطعه PVC خشک شود.

بعد از خشک شدن کامل قطعه می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

 

جمع بندی

در این مطلب دیدیم که سطوح PVC را چگونه رنگ کنیم . رنگ آمیزی روی پی وی سی اصلا سخت نیست. کافی است سطح کار با سنباده نرم سنباده بزنید، با استون تمیز کنید، با یک لایه نازک آستری پوشش دهید و رنگ نهایی را اجرا کنید. استفاده از اسپری رنگ های مخصوص پلاستیک هم راحت تر است و هم نیازی به اجرای پوشش آستری ندارد.

 

 

منبع: سایت ویکی هاو

 

ویرا تجارت ارغوان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.