خوش آمدید
محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان | شرکت ارغوان

همان طور که می دانید، رنگ کردن خانه و تغییر دکوراسیون منزل و محل کار در بین افراد، به خصوص کسانی که به انجام پروژه‌های خودت انجام بده  علاقه دارند بسیار متداول است. نقاشی و رنگ آمیزی ساده ترین و ارزان ترین راه برای نوسازی و زیباسازی خانه و محل کار محسوب می شود. معمولا اولین سوالی که هنگام تهیه ابزار و لوازم نقاشی برای افراد پیش می‌آید این است که چه مقدار رنگ برای نقاشی خانه لازم دارند. در این مطلب قصد داریم به نحوه محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان و نیز عوامل و پارامترهایی که باید موردتوجه قرار بگیرند بپردازیم. در انتها نیز یک ابزار محاسبه گر رنگ در اختیار شما قرار می دهیم. 

 

 

حجم و وزن رنگ ها

قبل از اینکه به نحوه محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان بپردازیم باید بدانید که انواع رنگ های ساختمانی  در حجم و وزن های مختلف در بازار موجود هستند. هر لیتر رنگ معادل یک کیلو است. حجم های متداول رنگ ها شامل موارد زیر هستند:

 

  • ربعی: معادل ۲۵۰ گرم
  • نیمی: معادل نیم کیلو یا ۵۰۰ گرم
  • کوارت: یا همان کیلو معادل ۱ کیلوگرم
  • گالن: معادل ۳.۷ کیلوگرم (ممکن است از ۳.۵ تا ۴ کیلو متغیر باشد)
  • دبه: معادل ۱۲ کیلو
  • حلب: معادل ۲۱ کیلو

 

همیشه کمی بیشتر از میزان محاسبه شده رنگ تهیه کنید. در ضمن حجم های بزرگ تر رنگ ارزان‌تر و به صرفه‌تر هستند. به عنوان مثال، سه قوطی رنگ یک کیلویی از لحاظ قیمت برابر با یک گالن رنگ است که حدود ۴ کیلو رنگ می شود.

 

 

یک فرمول ساده برای محاسبه مقدار رنگ

برای محاسبه میزان رنگ مورد نیاز برای نقاشی دیوارهای یک اتاق، ابتدا باید مساحت دیوارها را جداگانه محاسبه و سپس با هم جمع کنید. عرض هر دیوار را در ارتفاع آن ضرب کرده تا مساحت یک دیوار را حساب کنیم و با جمع کردن مساحت هر دیوار به مساحت کل اتاق می‌رسیم. همچنین می توانید عرض همه دیوارها را با هم جمع کنید، سپس در اندازه ارتفاع اتاق ضرب کنید.

حالا باید تعیین کنید چه مقدار از سطح اتاق نیاز به رنگ دارد و چه مقدار نیاز به رنگ ندارد یا می خواهید رنگی متفاوت برای آن استفاده کنید. معمولا قرنیزهای اتاق یا نیازی به رنگ ندارند یا با رنگی متفاوت از رنگ دیوار پوشش داده می شوند. رنگ درب و پنجره نیز می تواند از این قاعده پیروی کند. ضمن اینکه شیشه های پنجره نیازی به رنگ آمیزی ندارند، بنابراین مساحت پنجره ها را محاسبه و از مساحت کل اتاق کم می کنیم. به طور معمول، مساحت یک درب، با احتساب هر دو طرف آن، حدود ۶ مترمربع می شود.

 

 

عوامل موثر در میزان مصرف رنگ

در محاسبه میزان رنگ مورد نیاز باید به نوع سطح موردنظر توجه کرد. دیوارهای پیش ساخته و دیوارهای گچی که از قبل رنگی ندارند به رنگ بیشتری نیاز دارند، چرا که رنگ را به خود جذب می کنند. سطوحی که با لایه آستری پوشش داده شوند نیاز به رنگ کمتری دارند.

گاهی ممکن است برای رسیدن به کیفیت دلخواه مجبور باشیم بیشتر از یک لایه رنگ اعمال کنیم. دیوارهایی که از قبل رنگ ندارند، یا نقاط ترمیم شده زیادی دارند، و همچنین زمانی که بخواهید روی لایه رنگ قبلی رنگی روشن تر اجرا کنید، به بیش از دو لایه رنگ نیاز دارند.

 

دقت داشته باشید که ابزار نقاشی نیز نقش کوچکی در محاسبه میزان رنگ مصرفی دارند. غلطک های نقاشی ابزاری هستند که علاوه بر راحتی اجرا، به مصرف بهینه رنگ کمک می‌کنند چرا که شره کردن رنگ را به حداقل می رسانند. با این حال برای رنگ آمیزی سطوح باریک مثل چهارچوب درب و پنجره و نیز کنج ها و نقاط تلاقی دیوارها باید از قلم مو استفاده کرد. نقاشی با رنگپاش میزان مصرف رنگ را افزایش می دهد.

 

قاعده کلی

به عنوان یک قاعده کلی هر گالن رنگ (حدود۴ کیلو) برای پوشش دادن مساحتی معادل ۳۰ مترمربع کافی است. البته برای این قاعده کلی رنگی با کیفیت، با غلظت بالا که قابلیت رقیق شدن و در نتیجه افزایش حجم رنگ را داشته باشد در نظر گرفته می شود. ضمنا این قاعده فقط برای یک لایه رنگ صدق می کند، در حالیکه برای رسیدن به کیفیت مطلوب باید دو یا سه لایه رنگ روی سطح اعمال کرد. پس معمولا لازم است این عدد ۲ یا ۳ برابر شود.

 

 

محاسبه گر رنگ مصرفی

در نهایت می توانید از محاسبه گر رنگ برای محاسبه مقدار رنگ مصرفی استفاده کنید.

 

 

 

در این محاسبه گر ابتدا شکل فضای مورد نظر را انتخاب می‌کنید که می تواند مستطیل (Rectangle)، مربع (square)، و یا شکلی متفاوت (custom) باشد.

در قسمت بعدی اندازه عرض و ارتفاع دیوارها را مشخص کرده و تعداد پنجره های تعبیه شده در هر دیوار را وارد می‌کنید. دقت داشته باشید که اندازه ها باید در مقیاس فوت وارد شود. هر فوت تقریبا ۳۰ سانتی متر است. برای تبدیل متر به فوت کلیک کنید.

 

با کلیک بر روی گزینه Add Wall می توانید اندازه دیوارهای بیشتری را محاسبه کنید. برای حذف گزینه ها می‌توانید روی سطل آشغال کنار هر گزینه کلیک کنید. برای محاسبه اندازه های جدید، می توانید هر بار شکل اتاق را انتخاب و اندازه ها را مجدد وارد کنید و در نهایت روی کلید Calculate (محاسبه کن) کلیک کنید. دقت داشته باشید که اعداد محاسبه شده را اول یادداشت کنید بعد اندازه های جدید را وارد کنید، چون محاسبات قبلی پاک می شوند.

با زدن تیک کنار گزینه Ceiling Paint رنگ مورد نیاز برای سقف نیز با توجه به اندازه های وارد شده جداگانه محاسبه می‌شود. بعد از کلیک بر روی گزینه Calculate می توانید تعداد لایه های رنگ برای پوشش دهی را انتخاب کنید و تعداد قوطی های رنگ با وزن گالن (حدود ۴ کیلو) برای شما نمایش داده می شود.

 

محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان با این ابزار ساده تر است اما باز هم صد درصد دقیق نیست. ضمنا برای عملکرد بهتر این محاسبه گر بهتر است از آخرین نسخه مرورگروب بر روی رایانه خود استفاده کنید.

 

همان طور که پیش از این توصیه کردیم، کمی بیشتر از مقدار محاسبه شده رنگ تهیه کنید. به هر حال با رنگ های اضافه کارهای زیادی می توانید انجام دهید

 

 

 

ویرا تجارت ارغوان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.