خوش آمدید
8 وسیله ضروری برای نقاشی خانه | شرکت ارغوان

نقاشی و رنگ آمیزی راحت ترین و ارزان‌ترین راه برای تغییر دکوراسیون و بهبود ظاهر هر خانه‌ای محسوب می‌شود. هر کسی می‌تواند خانه یا محل کار خود را بنابر سلیقه و نیاز خود رنگ بزند. لازمه این کار فقط تهیه چند ابزار ضروری است. در این مطلب ۸ وسیله ضروری برای نقاشی خانه را معرفی و نحوه و جای درست استفاده از آنها را مرور می‌کنیم.

 

 

 

ابزار ضروری نقاشی ساختمان قلم مو غلطک سینی غلتک | شرکت ارغوان

سنباده

قبل از اجرای رنگ، باید سطح موردنظر آماده شود. زیرسازی و آماده سازی سطح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای هموار و صاف کردن و نیز تمیزکاری سطح از سنباده استفاده می‌شود. سطوح زبر و یا سطوحی را که از قبل رنگ دارند، ابتدا با سنباده زبر سنباده بزنید. برای سطوحی که ناهمواری زیادی ندارند و نیز بعد از اجرای آستری و قبل از اجرای لایه نهایی رنگ، از سنباده نرم استفاده کنید. سنباده زنی در بالا رفتن کیفیت نهایی رنگ بسیار موثر است، به گونه‌ای که حرفه‌ای ها به این مرحله اهمیت خاصی می‌دهند و بیشتر وقت خود را صرف زیرسازی و آماده سازی سطح می‌کنند. دقت داشته باشید که بعد از سنباده زنی سطح را با دستمال نمدار خوب تمیز کنید. قبل از اجرای رنگ، هیچ نوع آلودگی و گرد و غباری نباید روی سطح باقی بماند.

 

قلم مو

متداول ترین و سنتی ترین ابزار نقاشی قلم مو است. اصولا، برای رنگ آمیزی لبه ها، چهارچوب درب و پنجره‌ها و سطوح باریک و نامسطح از قلم مو استفاده می‌شود. قلم موها تنوع بالایی دارند. در انتخاب قلم مو دقت کنید. قلم موی مرغوب در کیفیت رنگ آمیزی تاثیر دارد. تکنیک‌های استفاده از قلم مو را یاد بگیرید و دست به کار شوید.

 

غلطک

راحتی استفاده از غلطک (غلتک) باعث شده تا استفاده از قلم مو کمتر شود. اما استفاده از غلطک محدودیت‌هایی نیز دارد. برای رنگ آمیزی سطوح عریض از غلطک استفاده کنید و رنگ آمیزی حاشیه‌ها و نقاط باریک را به قلم مو بسپارید. کار با غلتک بسیار ساده است و سرعت اجرای رنگ را بالا می‌برد.

همانند قلم مو، غلطک نیز تنوع بالایی دارد. جدا شدن پرزهای غلطک و چسبیدن آن ها به سطح کار می‌تواند کل پروژه شما را خراب کند، پس برای اجرای باکیفیت رنگ از غلطک مرغوب استفاده کنید.

استفاده از غلطک نیز تکنیک ها و روش های خاصی دارد که با دانستن آن ها کار رنگ آمیزی راحت تر و مطلوب‌تر می‌شود.

 

 

 

ابزار ضروری نقاشی ساختمان قلم مو غلطک سینی غلتک | شرکت ارغوان

سینی غلطک

برای راحتی کار با غلطک باید از سینی غلطک استفاده کنید. رنگ را داخل قسمت گود سینی غلطک بریزید، غلتک را داخل رنگ بزنید و روی قسمت شبکه مانند سینی چند بار بغلتانید تا هم رول غلطک به خوبی به رنگ آغشته شود و هم رنگ‌های اضافه از غلطک جدا شود. استفاده از غلطک و سینی غلطک به کاهش مصرف رنگ کمک می‌کند، درنتیجه صرفه اقتصادی نیز دارد.

 

بتونه

همان طور که گفتیم زیرسازی سطح اهمیت خاصی دارد. برای زیرسازی و پوشاندن درزها و ترک‌ها، پر کردن سوراخ‌ها و خوردگی‌ها سطح را بتونه کاری کنید. بعد از خشک شدن بتونه، با سنباده ناهمواری‌های سطوح ترمیم شده را حذف و سطح را صاف و یکنواخت کنید. قبل از اجرای رنگ سطح کار را خوب تمیز کنید.

 

لیسه و کاردک

ابزار لازم جهت اجرای بتونه لیسه است. با توجه به حجم بتونه، از سایزهای مختلف لیسه استفاده کنید. بعد از اجرای رنگ، برای تمیز کردن و تراشیدن رنگ‌های اضافه و ریخته شده از کاردک استفاده کنید. برای تراشیدن رنگ‌های اضافه از روی سطوح شیشه‌ای بهتر است از تیغ شیشه پاک کن استفاده کنید تا روی شیشه خط و خش نیفتد.

 

کاور آسان پوش

وسایل و قسمت هایی که نیاز به رنگ آمیزی ندارند باید جابه جا و از دسترس دور شوند. وسایل بزرگ که قابل جابه‌جایی نیستند به آسانی با کاور آسان پوش ماسکه کنید. همچنین در صورت استفاده از اسپری رنگ، می‌توانید با کاور آسان پوش پوششی دیوارمانند ایجاد کنید تا از پراکنده شدن غبار رنگ به اطراف جلوگیری شود.

برای قسمت های کوچک تر مثل دستگیره در و پنجره ها و لبه قرنیزها از نوار چسب (ماسکینگ تیپ) استفاده کنید.

 

دستکش

و در نهایت به محافظت، سلامت و ایمنی خود اهمیت بدهید. در طول کار دستکش دست کنید و حداقل در حین سنباده‌زنی از ماسک استفاده کنید.

 

 

 

چند نکته برای انتخاب رنگ

با توجه به سطح و فضایی که قصد رنگ کردن آن را دارید رنگ مناسب را انتخاب کنید. رنگ‌های باکیفیت شاید گران‌تر باشند اما کیفیت، درخشش و طول عمر بالاتری دارند. به طور کلی، رنگ‌های ساختمانی به دو دسته تقسیم می‌شوند: رنگ های پایه آب و رنگ های پایه روغن.

رنگ های پایه آب یا لاتکس شامل رنگ پلاستیک و اکریلیک هستند. این رنگ ها سریع‌تر خشک می‌شوند. رنگ اکریلیک قابل شستشو است اما رنگ‌های پلاستیک برخلاف آنچه گفته می‌شود قابلیت شستشو ندارد. رنگ‌های پایه آب به خصوص اکریلیک، اجرای راحت و کیفیت بالایی دارند و با محیط زیست نیز سازگار هستند. این رنگ‌ها انعطاف و استحکام بالایی دارند، در مقابل رطوبت و رشد قارچ مقاوم هستند. به همین دلیل در نقاشی منازل کاربرد زیادی دارند. این رنگ‌ها نور را انعکاس نمی‌دهند، به همین دلیل عیوب سطح را پنهان می‌کنند.

 

رنگ های پایه روغن یا آلکیدی  برای جاهایی که رطوبت بالا دارند مثل حمام و آشپزخانه و همچنین نقاطی که در معرض سایش شدید هستند مثل چهارچوب در و پنجره، کابینت‌ها و کف مناسب هستند. رنگ‌های روغنی درخشش بالایی دارند و زمان خشک شدن آن‌ها در مقایسه با رنگ‌های لاتکس طولانی‌تر است و برای همین معمولا اثر قلم مو و غلتک روی آن باقی نمی‌ماند.

معمولا لازم است که دو یا سه لایه رنگ روی سطح اعمال شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. بین اعمال هر لایه صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. معمولا رنگ های روغنی ظرف ۲۴ ساعت و رنگ های پایه آب یعنی رنگ اکریلیک و پلاستیک ظرف ۴ ساعت خشک می‌شوند.

 

 

 

رنگ کردن دیوار با غلطک | شرکت ارغوان

حفظ و نگهداری رنگ و ابزار رنگ

بعد از اتمام نقاشی ابزار را با آب گرم و کف صابون بشویید و کامل خشک کنید تا برای مصارف بعدی آماده باشند. رنگ‌های اضافی را داخل ظروف دردار بریزید و در آن ها را محکم ببندید تا هوا به آن ها نرسد.

 

در این مطلب ۸ وسیله ضروری برای نقاشی خانه را معرفی و موارد استفاده صحیح از آن ها را مرور کردیم. این ابزار به ظاهر ساده، اصل و پایه پروژه های کوچک و بزرگ هستند و هر کسی می‌تواند کار نقاشی خانه و محل کار خود را خودش انجام دهد.

 

 

رنگ آمیزی خانه خودت انجام بده | شرکت ارغوان

 

 

ویرا تجارت ارغوان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.